2022 жылғы 12 сәуірде РИИ-да Ғылым қызметкерлері күніне арналған «Рудный индустриялық институтының жас ғалымдар кеңесі: негізгі жетістіктері мен даму перспективалары» атты дөңгелек үстел өтті.

Дөңгелек үстел жұмысына ЖОО басшылығы, факультет декандары, кафедра меңгерушілері, жетекші ғалымдар, РИИ жас ғалымдар кеңесінің мүшелері қатысты. Басқарма Төрағасы-Ректор, т.ғ.д., профессор, академик Ә.Б.Найзабеков өз сөзінде жас ғалымдардың назарын ғылыми зерттеулер жүргізу әдіснамасы, проблематиканы егжей-тегжейлі зерделеу қажеттілігі, ағымдағы жағдайды талдау, зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін дұрыс тұжырымдаудың маңыздылығы мәселелеріне аударды. Қазіргі уақытта модельдеу шындықтың белгілі бір бөлігін көбейту мен зерттеудің заманауи әдісі болып табылатындығын, бұл еңбек сыйымдылығын едәуір азайтуға және орындалатын жұмыстардың уақыт аралығын азайтуға мүмкіндік беретінін атап өтті. Модельдеу кезінде алынған нәтижелердің сенімділігін бағалайтын эксперимент маңызды. Ол аспирант ретінде 1,5 тонна қорғасынды қолдана отырып, болат құрамын модельдеу бойынша тәжірибелер жасаған кезде немесе кептіру пешін бір күн бойы қолдануды көздейтін жабын жұмыстарын жүргізген кезде өз тәжірибесімен бөлісті. Қазіргі уақытта заманауи бағдарламалық жасақтаманың барлық арсеналы қысқа мерзімде және ең аз шығынмен тапсырмаларды орындауға мүмкіндік береді.

Әбдірахман Батырбекұлы ғылыми зерттеулерді жүргізу әдіснамасы саласындағы білім, командада жұмыс істеу, сондай-ақ еңбексүйгіштік, табандылық, жаңа білімге деген ұмтылыс, құлшыныс, сөзсіз оң нәтиже алуға әкелетінін атап өтті. Зерттеушінің ең үлкен қуанышы – жүргізілген жұмыстың нәтижелері өндіріске енгізілуі, дамыған технологиялардың коммерцияландырылуы, жарияланған мақалалардың басқа ғалымдармен келтірілуі, ғылыми мектептердің қалыптасуы, ізбасарлардың пайда болуы.

Сондай-ақ, дөңгелек үстел барысында Рудный индустриялық институтының жас ғалымдар кеңесінің төрағасы О.Ю.Салько сөз сөйледі.

РИИ жас ғалымдар кеңесінің мүшелері өз зерттеулерінің нәтижелерін таныстырды:

Д.М.Смагина – құрылыс және құрылыс материалтану кафедрасының аға оқытушысы, магистр,

С.С.Джунусова – инженерлік және әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының оқытушысы, магистр,

Н.А.Кузьмина – автоматтандыру, ақпараттық жүйелер және қауіпсіздік кафедрасының оқытушысы, магистр,

Т.А.Шинкевич – автоматтандыру, ақпараттық жүйелер және қауіпсіздік кафедрасының аға оқытушысы, магистр.

Жас ғалымдар жүргізетін зерттеулер спектрі алуан түрлі – бұл ресурстарды үнемдеу технологияларын әзірлеу, атмосфералық суларды реттеу саласындағы зерттеулер, металл кесетін станоктың реттелетін электр жетегін жаңғырту, аймақтағы өнеркәсіптің дамуының тарихи аспектілері.

Жас ғалымдардың баяндамалары дөңгелек үстелге қатысушылардың назарынан тыс қалмады, олар сұрақтар қойып, ұсыныстар мен тілектерін білдірді. Институттың жетекші ғалымдары ЖОО ғылымын дамытуда РИИ ғылыми әлеуетін нығайтуға, жас оқытушыларды қолдауға бағытталған жас ғалымдар кеңесіне маңызды рөл берілетінін атап өтті. Дөңгелек үстелге қатысушылар ЖОО-да оқу үдерісін өткізуде ғылыми құрамды нығайтуды; жас маман-оқытушыларға «ғылыми жұмыс» бағыты бойынша тәлімгерлерді (ғылым докторларын, кандидаттарын және PhD докторларын) бекіту практикасын кеңейтуді; кафедраларда жұмыс істейтін жас оқытушылардың перспективалық даму жоспарларын дайындау тәжірибесін пайдалануды; жүргізілетін зерттеулер спектрін кеңейту мақсатында жас ғалымдарды ЖОО-да сатып алынған БЖ-мен, аспаптармен және жабдықтармен таныстыруды; ғылыми зерттеулермен белсенді айналысатын РИИ оқытушыларының шеберлік сабақтарын өткізуді жандандыруды; болжау саласында ПОҚ құзыреттілігін арттыру үшін форсайт әдіснамасын зерделеу бойынша семинарлар өткізу мүмкіндігін қарастыруды ұсынды.

Өткізілген пікірталас ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау, ғылыми гранттарға өтінім беру және ғылыми жарияланымдарды дайындау кезінде ескеруге болатын маңызды ғылыми мәселелер бойынша коллаборацияның мүмкіндіктерін көрсетті.