Қазақстан Республикасының алдында орнықты дамуға, теңгерімді экономикалық өсуге қол жеткізу жөнінде орасан зор міндет тұр. Біздің еліміз неғұрлым таза, инновациялық және әртараптандырылған моделі болатын ресурсқа бағдарланған экономика құру үшін әлемнің неғұрлым дамыған отыз елінің қатарына кіру жолында нық сеніммен ілгерілеп келеді. Бұл үшін бізге мемлекеттік басқарудың ашықтығын күшейтуді; экономикалық бәсекеге қабілеттілікті арттыруды; білімге, жұмыспен қамтуға және басқа да экономикалық мүмкіндіктерге тең қол жеткізуді қамтамасыз етуді қамтитын кешенді қайта құрулар қажет.
Қазақстан Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев 2022 жылғы 17 наурызда еліміздегі іргелі саяси өзгерістер бағдарламасы туралы жариялады.
Алға қойылған міндеттерді орындау үшін кең ауқымды конституциялық және әлеуметтік реформалар жүргізу керек.
Мемлекет басшысы супер-президенттік басқару формасынан күшті Парламенті бар президенттік республикаға түпкілікті көшу туралы хабарлады және Президенттің бүкіл өкілеттік мерзіміне билеуші партияға мүшелігін тоқтатуды заңнамалық түрде бекітуді ұсынды.
Сонымен қатар, Президенттің туыстарына жоғары лауазымдарды атқаруға тыйым салынады, ал Мәжіліске (Парламенттің төменгі палатасына) сайлауды аралас жүйе бойынша өткізу ұсынылады. Президенттің пікірінше, Конституцияның 98-бабының 30-дан астамына өзгерістер енгізуді және 20 жаңа заң қабылдауды көздейтін бұл бастамалар елдің саяси жүйесі мен әкімшілік-аумақтық құрылымын айтарлықтай өзгертеді.
Қазақстанның билік партиясы басым мемлекеттен әлеуметтік мемлекетке көшуі, онда ел парламентін әлеуметтік демократия қағидаты бойынша құрылған Саяси партиялар (дәрігерлер партиясы, мұғалімдер партиясы, кәсіпкерлер партиясы, студент жастар партиясы және т.б.) білдіретін болады. Бұл азаматтық қоғамның күшеюіне, халықтың саяси белсенділігінің өсуіне және Қазақстанның әлеуметтік саласының жақсаруына ықпал ететін болады.
Жаңа Қазақстан – жаңару мен жаңғыру жолы, бүгінгі буынның болашақ ұрпаққа аманаты. Ендеше, Жаңа Қазақстанды бірге өркендетейік!